Ayetullah Nohudeki’den İmam Humeyni’ye Ahlaki Düsturlar
Ayetullah uzma Musa Şubeyri Zencani şöyle nakletmektedir: “İmam Humeyni ve babam Mukaddes Meşhed kentinde İmam Rıza’yı ziyaret etmek için gittikleri bir seferde, imam Humeyni (r.a), imam Rıza’nın (a.s) hareminin avlusunda saliki ilallah Hacı Hasan Ali Nohudeki (r.a) ile karşılaşır.
İmam-ı ümmetin yaşı, o sıralar otuz ila kırk civarı. İmam Humeyni, bunun bir fırsat olduğunu bilerek ona sizinle konuşmak istiyorum der.
Bunun üzerine Ayetullah Nohudeki, ben şu anda amellerimle meşgulüm. Siz Ayetullah Hurrü Amuli’nin (r.a) anıtının olduğu yerde bekleyin ben sizin yanınıza geleceğim der. Bir süre sonra şeyh Hasan Ali Nohudeki, İmam Humeyni’nin yanına gelerek ne istiyorsun? diye sorar.
İmam Humeyni, yüzünü İmam Rıza’nın (s.a) türbe ve kubbesine dönerek Ayetullah Nohudeki’ye şöyle der: “Seni İmam Rıza’ya and veriyorum eğer “Kimyan” (Simya ilmin) varsa bize de ver.”
Ayetullah Nohudeki, kimya ilmini bildiğini inkar etmeyerek imam Humeyni’ye şöyle buyurur: “Eğer biz, size “Kimya”;
(Simya) verirsek ve siz tüm dağları ve ovaları altına dönüştürürseniz, yerinde istifade edeceğinize, onu koruyacağınıza ve her yerde kullanmayacağınıza söz veriyor musunuz?”
Daha o yaşlarda benliğini sadakat ve doğruluk kaplamış İmam Humeyni, başını yere eğerek biraz düşündükten sonra şöyle buyurur: “Hayır, size böyle bir söz veremem.”
İmam Humeyni’den bunu duyan Hacı Şeyh Nohudeki, imam Humeyni’ye dönerek: “Kimya”yı koruyamayacağına göre, ben sana ondan daha üstün olanını öğreteceğim diyerek şöyle buyurur:
Farz namazlardan sonra bir defa “Ayete’l Kürsü”yü oku.
Sonra üç defa “Kul huvallahu Ahed” (İhlas) suresini oku.
Daha sonra üç defa salavat getir: “Allahumme salli ale muhammedin ve al-i Muhammed.”
Sonra üç kere bu ayeti oku:
وَمَنْ يَتَّقِ اللّٰهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِ فَهُوَ حَسْبُهُ اِنَّ اللّٰهَ بَالِغُ اَمْرِهٖ قَدْ جَعَلَ اللّٰهُ لِكُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا
“Kim Allah’tan korkup sakınırsa (takvalı olursa), Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder. Ve ona beklemediği yerden rızık verir. Kim Allah’a güvenirse O, ona yeter. Şüphesiz Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü koymuştur. (Talak, 2-3)”
Bunlar senin için kimyadan daha üstündür.
ABNA.İR


more post like this