Ayetullah Sadık Şirazi: Neden Mühür Üzerine Secde Ediyoruz?
SHAFAQNA- Ayetullah el-Uzma Seyyid Sadık Şirazi namazda mühür üzerine secde edilmesinin sebebini açıkladı. Bu konudaki soru ve cevabı siz değerli Şafak Haber okuyucusu için tercüme ettik.
Soru: Mühür üzerine secde etmenin felsefesi nedir?
Cevap: Namazın keyfiyetinden söz eden şer-i delillerde secde konusuna varıldığında şöyle denilmektedir: Secde yere ve yerden biten şeyler üzerine yapılmalıdır. Ancak yerden biten şeylerin yenilen ve giyilen türden olmaması şartı vardır.
Yani meyve ve pamuk gibi nesnelerin üzerine secde edilmez. Peygamberimiz (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Yeryüzü benim için secdegâh ve temizleyici kılınmıştır. Yeryüzünün en üstün misdakı topraktır ki Peygamber de kendi mescidinin toprağı üzerine secde ediyordu.
O, asla kendi mescidinin zemininin sergi vb. şeylerle örtülmesine izin vermedi. Dolayısıyla “mühür üzerine secde etmek” toprak üzerine secde etmek anlamına gelmektedir.
Mühür, toprağa suyun karıştırılması ile oluşturulmuştur ve taşınması kolay olduğu için tercih edilmiştir. Elbette, hadislere göre Kerbela mührünün diğer mühürlerden üstünlüğü vardır.
Onun üzerine secde etmek, yerin yedi tabakasını münevver ettiği gibi göklerden yedi hicabını bertaraf eder. Bu, namazın kabul edileceğine dair bir kinayedir.
Kerbela toprağına secde eden ve oranın toprağından tesbih edinen ilk kişi İmam Zeynelabidin (a.s)’dır. O, babasını toprağa verdiğinde mübarek kabrinden toprak almıştı…


more post like this