Fitre Zekatı Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
Fitre zekatı fıtır (Ramazan) bayramı akşamından bayram gününün öğlen vaktine kadardır. Bu zaman zarfından itibaren fitre zekatı verilmelidir ve bayram namazı öncesi bu zekatın verilmesi ihtiyata uygundur. Bilerek geciktirilmemelidir
ve hatta fakir birini bulamayan biri bu zaman zarfında fitresini ayırıp bir kenara bırakmalı ve uygun bir fakir bulduğunda vermelidir buyurmuşlardır.
Eğer birisi fitre zekatını ayırıp bir kenara koymuşsa o malda değişiklik yapamaz veya başka bir şeyle değiştiremez. Fitre zekatını vermek ibadettir. Dolayısıyla fitre zekatını veren kişi onu zekat niyetiyle vermelidir ve namaz gibi Allah’a yakınlık kastıyla yerine getirmelidir.
Fitre Zekatı Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
Ehlibeyt Haber Ajansı ABNA- İran İslam Cumhuriyeti dini hükümleri yayma kurumu başkanı üstat Muhammed Hüseyin Fellahzade yaptığı açıklamada fitre zekatını vermenin sadece oruç tutanlara mahsus olmadığını, bilakis her kim orucunu bilerek veya her hangi bir özürden dolayı yemiş dahi olsa fitre zekatını vermelidir dedi.
İran İslam Cumhuriyeti dini hükümleri yayma kurumu başkanı üstat Muhammed Hüseyin Fellahzade, mal ve beden zekatı olmak üzere iki çeşit zekatın Müslümanlara farz olduğunu belirterek şunları
söyledi: “Kişinin bayram günü kendisinin, ailesinin ve bayram akşamı günü yemeğini yiyen kişi ve kişiler için verdiği zekata fitriye veya fitre zekatı denir. Bu zekatın bedenin sağlık ve selameti için olduğu söylenmektedir.”
Fitre Zekatını Vermek Kimler İçin Farzdır
Her kim bayram akşamı mükellef olur (ergenlik çağına girse), fakir ve başkasının yemeğini yiyen birisi de olmasa o kişinin fitre zekâtını vermesi gerektiğini belirten
Üstat Fellahzade, şunları kaydetti: “Fitre zekatı fakir ve başkasının yemeğini yiyen birinin üzerine farz değildir. Aynı şekilde mükellef olmayan birinin fitre zekatı onun geçimini sağlayan kişinin boynuna farzdır, kendi boynuna değil.”
Fitre Zekatı Ne Zaman Ve Nasıl Verilir?
Fitre zekatı fıtır (Ramazan) bayramı akşamından bayram gününün öğlen vaktine kadardır. Bu zaman zarfından itibaren fitre zekatı verilmelidir ve bayram namazı öncesi bu zekatın verilmesi ihtiyata uygundur. Bilerek geciktirilmemelidir ve hatta fakir
birini bulamayan biri bu zaman zarfında fitresini ayırıp bir kenara bırakmalı ve uygun bir fakir bulduğunda vermelidir buyurmuşlardır.
Eğer birisi fitre zekatını ayırıp bir kenara koymuşsa o malda değişiklik yapamaz veya başka bir şeyle değiştiremez. Fitre zekatını vermek ibadettir. Dolayısıyla fitre zekatını veren kişi onu zekat niyetiyle vermelidir ve namaz gibi Allah’a yakınlık kastıyla yerine getirmelidir.
Üzerine fitre zekatı farz olan kişinin, fitre zekatını ya kendisi vermeli veya vermesi için birini vekil etmelidir. Dolayısıyla eğer birisi vekil olmadan bu işi yaparsa verdiği fitre zekatı kabul olmaz, her ne kadar o kişinin hoşuna gideceğini bilse de.
Yurt dışında yaşayan ve her hangi bir fakiri bularak doğru bir şekilde fitre zekatını veremeyen kişiler yakınlarını arayarak onlara vekalet vermeli ve fitre zekatlarını bu şekilde yerine getirmelidir. Fitre zekatını vermenin bir vakti vardır ve gereksiz olarak geciktirilmemelidir.
Fitre Zekatının Ölçüsü Ve Hükmü
Her mükellef için fitre zekatının miktarının üç kilo buğday, hurma, pirinç ve onun gibi şeyler olduğunu belirten üstat Fellahzade, şunları kaydetti: “
Bu denilen miktar geneldir, ancak kişinin gücü miktarı kadar vermesi uygundur. Bazı müçtehitler farz ihtiyat gereği bazı müçtehitler ise bunun müstahap ihtiyat gereği olduğunu belirtmişlerdir. Yani hangi yiyeceği daha fazla tüketiyorsa o yiyeceğin miktarı kadar fitre zekatını vermelidir.”
Örnek olarak eğer bir kişi normal yaşantısında genel olarak pirinç tüketiyorsa pirinci ölçü alarak fitre zekatını vermelidir. Bu gıda maddelerinin karşılığı kadar para vermenin bir sakıncası yoktur.
Karı, koca ve üç çocuktan oluşan beş kişilik bir aile ya 15 kilo, buğday, pirinç, hurma… vermeli veya karşılığı kadar para vermelidir.
Dünyaya Gelmemiş Çocuk İçin Fitre Zekatı
Henüz dünyaya gelmemiş ve birkaç güne kadar dünyaya gelmesi düşünülen çocuk için fitre zekatı vermek farz değildir, ancak verilmesi güzeldir. Aynı şekilde fakir ve ihtiyaç sahiplerinin de zekat vermesi farz değildir.
Öğrenci, Memur, İşçi Ve Çalışanlar İçin Fitre Zekatının Hükmü
Kışlalarda, hastanelerde, bürolarda, gece vardiyasında çalışanlar veya sağlık ocaklarında doktor, sağlık görevlisi ve hemşire olarak çalışıp da orada iftarlarını açanların fitre zekatı kışla, hastane…
gibi yerlerin boynuna gelmemektedir. Gerçi misafirin fitre zekatı ev sahiplerinin boynuna gelir, ancak burada o durum söz konusu değildir. Çünkü fetva şahsî ev sahipliği için geçerlidir, beytülmal ve devletten kullanılan mal için geçerli değildir.
Geçimini temin eden gençlerin kendi fitre zekatlarını vermeleri gerektiğini belirten üstat Fellahzade, eğer yurtta kalan öğrencilere orada yemek bile verseler kendi fitre zekatlarını vermeleri gerekir. Hatta eğer yıllar önceden fitre zekatını vermemiş ve boynunda kalmışsa onu da günümüz şartlarına göre hesaplayarak vermelidirler.
Fitre Zekatının Yerleri
اِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاءِ وَالْمَسَاكٖينِ وَالْعَامِلٖينَ عَلَيْهَا وَالْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ وَفِى الرِّقَابِ وَالْغَارِمٖينَ”
“Sadakalar (zekâtlar) Allah’tan bir farz olarak ancak, yoksullara, düşkünlere, (zekât toplayan) memurlara, gönülleri (İslâm’a) ısındırılacak olanlara, (hürriyetlerini satın almaya çalışan) kölelere, borçlulara, Allah yolunda olana, yolda kalana mahsustur. (Tövbe Suresi, 60. Ayet)”
Üstat Fellahzade, fitre zekatının bu ayet esasına göre verildiğini belirterek müçtehitlerin meşhur fetvasına göre fitre zekatında ihtiyatın fakirlere verilmesi ve başka yerde kullanılmaması yönündedir dedi.
Bir çok müçtehit buyurmuştur ki örfü açıdan yemeğini yiyen olarak sayılmayan bir gecelik misafirin fitre zekatı kendi boynundadır.
Yeni Dünyaya Gelmiş Çocuğun, Üvey Çocuk Ve Çalışan Kadının Fitre Zekatı
Bayram akşamı ve güneş batmadan önce dünyaya gelen çocuğun fitre zekatını vermek farzdır. Ama eğer bu vakitten sonra dünyaya gelmişse vermek farz değildir.
Üvey çocuğun geçimini üvey babası veya üvey annesi temin ediyorsa fitre zekatını onların vermesi gerekmektedir. Boşanmış ve babasının yanında yaşayan çalışan kadının fitre zekatı eski eşinden nafaka alsa bile babasının üstündedir, çünkü babasının yemeğini yiyen olarak sayılmakta ve bağımsız değildir.
Fitre Zekatını Vermek Farz, Bayram Namazını Kılmak Müstahaptır
Havza ilimleri üstadı Muhammed Hüseyin Fellahzade son olarak şunları söyledi: “Bayram namazını kılmak her ne kadar çok güzel ve bereketli olsa da fitre zekatını vermeden bayram namazı kılan birinin bayram namazı kabuldür, ancak insanlar bunu bilmelidir ki fitre zekatını vermek farz,
ama bayram namazını kılmak müstahaptır ve önemi bayram namazından çok daha fazladır. Fitre zekatını vermek sadece oruç tutanlara mahsus değildir, bilakis her kim orucunu bilerek veya her hangi bir özürden dolayı yemiş dahi olsa fitre zekatını vermesi farzdır.”
ABNA.İR


more post like this