Mandela’nın İmam Hamaney’den aldığı tavsiye…
İmam Hamaney’in Nelson Mandela İle Hatırası / Foto
İmam Hamaney, İran devriminin bir benzerinin Güney Afrika’da uygulanabileceğini dile getirerek Nelson Mandela’ya hitaben şunları söyler: “Kadın ve erkeklerden oluşan gönüllü insanlar –ki ülkemizin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktaydı- sokaklara döküldüler.
Ne yumruklarıyla, ne silahlarıyla ve ne de el bombalarıyla sahneye çıktılar, bilakis yalnızca kendi bedenleri ile sokaklara döküldüler. Yüzlerini de kapatmadılar, yüzleri açık bir şekilde meydanlara döküldüler. Rejimi sarstılar.
O da (Şah’ı kastediyor) başta kalamayacağını anladı. Gerçekten kime hükümet edecekti ki?” Ona (Mandela’ya) dedim ki bana göre bu model ve olgu Güney Afrika için uygulanabilir. O (anlatılanları onaylayarak) başını salladı…
Ehlibeyt (a.s) Haber Ajansı ABNA- Veliyi Emri Müslim’in İmam Hamaney, İran şehirlerinden Reşt’te gerçekleştirdiği ziyareti sırasında İran halkının müstekbir devletlere karşı gerçekleştirdiği Büyük İran İslam Devrim tecrübesinin tekrarlanableceğini belirtmiş ve Nelson Mandela ile yaşadığı bir hatırasına değinmişti.
“Nelson Mandela, Güney Afrika’da zafer kazanmadan önce –Hapisten yeni çıktığı zaman- İran’a gelerek beni ziyaret etti. Güney Afrika hakkında kendisine bazı sorular yönelttim. Bana bir şeyler anlattı.

Bende ona ‘bizim tecrübe ve deneyimimiz var ve öyle sanıyorum ki bu sizin ülkenizde de uygulanabilir. Ona dedim ki tecrübe ve deneyimimiz şu şekildedir: “
Kadın ve erkeklerden oluşan gönüllü insanlar –ki ülkemizin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktaydı- sokaklara döküldüler. Ne yumruklarıyla, ne silahlarıyla ve ne de el bombalarıyla sahneye çıktılar bilakis yalnızca kendi bedenleri ile sokaklara döküldüler. Yüzlerini de kapatmadılar, yüzleri açık bir şekilde meydanlara döküldüler.
Rejimi sarstılar. O da (Şah’ı kastediyor) başta kalamayacağını anladı. Gerçekten kime hükümet edecekti ki?” dedim ki bana göre bu model ve olgu Güney Afrika için uygulanabilir. O (anlatılanları onaylayarak) başını salladı.
O gittikten sonra, bir iki ay geçmemişti ki Güney Afrika’da devasa büyüklükte gösterilerin yapılmaya başlandığını gazetelerden okumaya başladık. Ben anladım ki bu tohum, filizlenmeye başlamıştı. (yani Mandela, İmam Hamaney’in kendisine yaptığı tavsiyeye uymuş ve halkı sokaklara dökmüştü.
Tabir olarak tohum ve tohumun filizlenmesi anlamında bu cümle kastedilmiştir.) ve İran’da yaşananların aynısı orada yaşanmaya başlamıştı. Güney Afrika’nın büyük şehirlerinin tamamını siyahlar dolmuştu.
Bir grup beyazda onlara katılarak bizler de hükümetin ırkçı politikalarına karşıyız diye protesto gösterilerine katılmaya başlamışlardı. Sonucu da aynı oldu. Yani hükümetin başındaki kişi bir şey yapamayacağını anladı.

İlk olarak kendisi hükümetten ayrılarak gitti ve yerine bir başkasını koydu. O da yapamayacağını anladı. Dolayısıyla yumuşak bir geçişle iktidarı siyahlara verdiler. Mandela’nın kendisi de hükümet başkanı oldu!
Bu taklit edilebilir hadise ve özgür insanlar için halkların modeli, İran gençlerinin eliyle yetmiş dokuzuncu yılda gerçekleşmişti.”


more post like this