Mısır Müftüsü Vahabilere sert çıktı:
İmam Hüseyin’in Makamına El Uzatanların Ellerini Keseriz
Mısır Müftüsü Doktor Ali Cuma, tekfirci selefi vahabi grupların mukaddes mekanların yıkılması yönündeki açıklamalarına şiddetli tepki göstererek İmam Hüseyin’in (a.s) Makamına el uzatma cüretini gösteren elleri keseriz.
Allah, sizin dillerinizi, ellerinizi ve ayaklarınızı kessin; acaba efendi ve seyidimiz olan imam Hüseyin aleyhi selam put mudur ki ona bu şekilde hitap ediyorsunuz?! dedi.
Ehlibeyt Haber Ajansı ABNA- Ehlibeyt’in (a.s) mukaddes türbelerinin yıkılmasına davet edenleri “körelmiş kalpler” olarak niteleyen Mısır Müftüsü Ali Cuma,
“İslam’ı kötü bir şekilde anlamış olan bu kişiler, İslam’ın çehresinin karalanmasına sebep olmaktadırlar” dedi.
Peygamber efendimizin “Peygamber ve Salihlerin kabirlerini mescid karar kıldılar” hadisine değinen Mısır Müftüsü konuşmasını şöyle sürdürdü: Bazı kavimler kendi peygamberlerinin kabirlerinden put yaparak onlara secde ettiler,
ancak Allah Resulünden nakledilen rivayet esasına göre Allah Resulü (s.a.a) Allah Teala’dan kendi kabrini put haneye çevirmemeleri ve ona ibadet etmemeleri için istekte bulundu. Kesinlikle Allah Teala peygamberin isteğini kabul etmiş ve İslam ümmetini bu işten uzak tutmuştur.
Bazıları halkı İmam Hüseyin’in (a.s) makamını yıkmaya çağırmakta. Ben onlara şöyle cevap veriyorum: Allah, sizin dillerinizi, ellerinizi ve ayaklarınızı kessin; acaba efendi ve seyidimiz olan imam Hüseyin aleyhi selam put mudur ki ona bu şekilde hitap ediyorsunuz?!
Hatırlanacağı üzere daha önce de Mısır Müftüsü Ali Cuma, El Ezher üniversitesi camisinden imam Hüseyin’in re’sül makamına karşı cürette bulunan vahabileri kesin bir dille uyararak şunları söylemişti:
“Ben, El Ezher Üniversitesi Camisinden bu kişilere şunları diyorum: ‘Kes sesini ey aşağılık, ey utanmaz habis! Allah senin el ve ayaklarını koparsın ve bizi senin gibilerinin elinden kurtarsın.
Mısır’da Ehlibeyt’e (a.s) ait olan tüm mekanlar Mısırlıların teberrük ve mukaddes yerleridir. Allah, Mısır’da bulunan Ehlibeyt’e ait olan mekanlara karşı cesarette bulunmak isteyenlere karşı pusudadır.”
Mısır Müftüsü Doktor Ali Cuma ve bazı Mısırlı mutedil ve ılımlı kişilere karşı son zamanlarda vahabi, selefi ve radikal Sünni gruplara ait televizyon kanallarından ve internet sitelerinden şiddetli bir şekilde saldırılarda bulunulmakta.


more post like this