Veliyy-i Emr’in Diliyle Fıtır Bayramı

Veliyy-i Fakih Ayetullah uzma Seyyid Ali Hamaney’in çeşitli ortamlarda Fıtır Bayramı hakkındaki fıkhi, ibadi, manevi ve siyasi konuşmalarından bir kesit derledik.
Fıtır Bayramı Akşamı
Fitriye o ayın son günü güneşin batmasıyla – Yani Fıtır Bayramı Akşamı- mükellefin boynuna gelir ve bayram namazına katılacaklar için bayram namazını kılmadan önce onu ayırması ihtiyattır. Örneğin eğer bu akşam boynunuza ne kadar geldiğini hesaplar ve o
miktarı bir kenara ayırırsanız, sabah olduğunda bayram namazına gitmeden önce onu müstahak olan kişiye vermeniz en üstün olanıdır. Elbette o anda eda edemezseniz, bayram namazından sonra da vermeniz de bir sakınca yoktur.
Faziletli Fıtır Bayramı Namazı
Çok faziletli bir namazdır. Bu namazda dua, yakarış, göz yaşı ve Allah’a  teveccüh vardır. Fıtır bayramı namazı güzel bir namazdır… tüm ibadetler bizim terbiye olmamız ve ilerlememiz içindir.
Fıtır Bayramı
Ramazan ayı tüm azamet, keramet ve rahmet yağdıran fezasıyla sona erdi. Tüm dünyadaki müslüman halklar bu ayda orucun bereketiyle tevessül, dua, zikir, Kur’an tilavetiyle kalp ve canlarını daha da nurlaştırarak Allah’a daha da yaklaştılar.
Fıtır Bayramı İslami münasebetlerin en azametlilerinden biridir. İslam dünyası bayram gününü hakiki bayram manasında yerine getirmektedirler ve bu İslam’ın, İslam ümmeti için istediği şeydir. Allah Teâlâ bugünü İslam ümmeti için bayram karar kılmıştır ve onları bu bayrama layık görmüştür…
Bizler bu ilahi hediyeden istifade edelim, kalplerinize marifet nurunu yol verip, tövbe edelim. Eğer marifet alemi ve ilahi muhabbeti kalplerimize açarsak ve içimizi nurani edersek bir çok dünyevi karanlıklar ve giriftarlıklar hallolacaktır. Çünkü insanın kalbi iyilik ve kötülüklerin kaynağıdır.
Fıtır Bayramı, mükafat alma ve Ramazan Ayından sonra ilahi rahmeti görme günüdür
Fıtır Bayramı, mükafat alma ve Ramazan Ayından sonra ilahi rahmeti görme günüdür. Allah’a hamd olsun ki sabır ayı olan Ramazan Ayını afiyetle geçirdik. Allah Teâlâ sizleri dua, zikir, münacat, tevessül ve huşu ile farizeleri yerine getirmenizi muvaffak kıldı.
Bugün inşallah Allah Teâlâ mükafatlarınızı verir… Ramazan Ayının dersini yıl dönümü için alalım, bu Allah’ın bize verdiği en büyük mükafatıdır. Rahmet, rıza, kabul, afv ve afiyeti Allah Teâlâ’dan isteyelim. Bu hakikatte gerçek bayramdır.
Fıtır Bayramı, manevi ve uluslararası bir merasimdir
Fıtır Bayramının şayet en önemli bariz özelliği manevi ve uluslararası bir program olmasıdır. Fıtır Bayramı Namazının Kunut Duasında şöyle diyoruz:
[اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمداً صلی الله علیه و آله ذخراً و شرفاً و کرامه و مزیدا]
(Allah’ım! Müslümanlar için bayram ve Muhammed (Allah Ona ve Ehl-i Beyti’ne rahmet etsin) için birikim, şeref ve artış vesilesi kıldığın bu gün hakkına senden diliyorum…)
Tüm müslümanların bayramı, tarih boyunca tükenmeyen İslam ve İslam Peygamberinin şeref kaynağı ve izzetinin birikimi. Bu gözle bu bayrama bakalım.
Bugün İslam ümmeti bu birikime ihtiyaç duymaktadır. Bu birikimden müslümanlar iki şey almalıdır. Birincisi müslümanlar arası vahdet ve yakınlaşma ve ikincisi İslam dünyasında maneviyata teveccüh etmek. Tekamül ve gelişmeye yönelik bu iki şey, İslam dünyasında darbe almıştır.
ABNA.İR


more post like this